Cholesterol i trójglicerydy

AUTOR: Sławomir Gromadzki

Jeśli chodzi o obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, to zwykle nie ma z tym większych problemów, czasami tylko oporne na leczenie są osoby chore na lipidemię, ale to na szczęście nie zdarza się zbyt często.
Warto pamiętać o tym, że bezpieczny (ogólny)  poziom cholesterolu powinien wynosić nie więcej niż 100 + wiek. Ale niektórzy specjaliści, w tym także profesor Scharffenberg z Loma Linda twierdzą, ze idealny poziom cholesterolu nie powinien przekraczać 100  mg / dl, a przynajmniej należy dążyć do tego, by możliwie jak najbardziej zbliżyć się do tej normy.
Cholesterol LDL (zły) powinien wynosić poniżej 130, a HDL (dobry) - powyżej 50.

Bardzo często, jednak zapomina się o tym, że niemniej istotny od poziomu cholesterolu jest poziom trójglicerydów, które według najnowszych doniesień nawet bardziej przyczyniają się do zawałów serca czy udarów mózgu niż sam cholesterol.

Ponieważ z nadmiarem trójglicerydów walczy się tymi samymi metodami, co z cholesterolem, należy starać się postępować dokładnie według podanych niżej zaleceń:

Podstawą jest ograniczenie spożycia tych produktów, które mogą podnosić poziom złego cholesterolu (LDL) oraz trójglicerydów.

Szczególnie niebezpieczne są wszystkie pokarmy, które w składzie zawierają jednocześnie mleko, jaja i cukier (naleśniki, placki,ciasta, lody itp.), wszelkie tłuszcze zwierzęce (smalec, łój, masło krowie), pokarmy mięsne (parówki, kiełbasy, kotlety, szynki itp.), jaja, mleko i wszystkie jego przetwory (sery, twarogi, jogurty), słodycze, kawa z kofeiną i bez kofeinowa, wszelkie smażone potrawy, tłuszcze i oleje rafinowane, margaryny, kruche ciastka, prażone orzechy i prażone ziarna.

Niektórzy zalecają picie czerwonego wina, ale okazuje się, że choć przez pewien czas obniża ono poziom cholesterolu, to podnosi poziom trójglicerydów i z tego powodu podobnie jak palenie papierosów czy zażywanie małych dawek aspiryny nie jest to wskazane.

Jak najbardziej natomiast zalecane jest spożywanie tych wszystkich pokarmów, które nie zawierają cholesterolu i nie podnoszą jego poziomu we krwi. Do tej grupy należy większość pokarmów pochodzenia roślinnego (owoce, warzywa, zboża, kasze, rośliny strączkowe, orzechy i nieprażone
nasiona). Wśród tych produktów na szczególną uwagę zasługują te wszystkie, które nie tylko nie
zawierają złego cholesterolu i trójglicerydów, ale nawet pomagają usunąć ich nadmiar z organizmu. Trzy najważniejsze spośród nich to: owies, czosnek i olej z oliwek tłoczony na zimno (Extra Vergine).

Olej z oliwek należy  dodawać do posiłków (do ciepłej zupy, ziemniaków, surówek, kasz, chleba itp.). Nie powinno się go dodawać do gorących potraw, ani używać do smażenia, bo traci on wtedy
właściwości lecznicze. Olej ten można spożywać w ilości ok. trzech dużych łyżek dziennie.

Na śniadanie należy często gotować sobie miskę płatków owsianych Górskich lub Zwykłych, ale nie na mleku tylko na wodzie, a przed spożyciem do takiej ciepłej owsianki można ewentualnie dodać
mleko owsiane lub sojowe w proszku, 1 utarte jabłko, parę orzechów, łyżkę miodu itp.

Smażonych pokarmów w tym przypadku należy też unikać, ale jeśli już to do smażenia powinno się używać wyłącznie oleju z pestek winogron lub oleju z oliwek tłoczonego na gorąco (zwykłego), gdyż podczas smażenia wytwarza się wtedy najmniej szkodliwych związków i powodujących miażdżycę wolnych rodników tlenowych.

Otręby z owsa lub jeszcze lepiej otręby z owsa z jabłkiem powinno się spożywać niemal z każdym posiłkiem po ok. 1 dużej łyżce.
Otrąb z owsa można używać do panierowania kotletów, jako dodatek do płatków śniadaniowych, ciast, placków, bułek, kanapek, zup itp.
Podobnie czosnek i cebula (surowe lub gotowane) powinny być spożywane codziennie, jeśli nie surowe (zapach), to przynajmniej gotowane (np. w zupie) lub duszone.

Inne pokarmy, które mogą obniżać poziom złego cholesterolu i trójglicerydów to:  jabłka, rośliny strączkowe (fasola, soja, soczewice, cieciorka, groch), owoce cytrusowe, słonecznik (nie może być
prażony), sezam, orzechy, kminek, czarnuszka, marchew, seler, olej lniany tłoczony na zimno, zarodki pszenne, mleko owsiane, kasza jaglana.
Szczególnie istotne jest, aby w miarę często spożywać gęste zupy z soczewicy lub fasoli, ale bez dodatku tłuszczu czy śmietany, ale jedynie oleju z oliwek.

Jeśli osoba z nadmiarem cholesterolu nie zechce zrezygnować ze spożycia pokarmów mięsnych (przynajmniej na okres kuracji - ok. 3 miesiące), to zamiast mięsa lepiej jest spożywać ryby (oprócz węgorzy, ponieważ zawierają najwięcej cholesterolu). W rybach występuje kwas Omega 3, który ma
wprawdzie pozytywny wpływ na nadmiar cholesterolu, ale z drugiej strony cholesterol też w ich mięsie występuje, tylko w mniejszych ilościach niż w wołowinie, wieprzowinie czy drobiu. Dodatkowo mięso ryb jest bardzo skażone i dlatego nie powinno się spożywać ich w zbyt dużych
ilościach.

Jeśli chodzi o odżywianie, to bardzo ważne jest zaopatrzyć się w odpowiednie przepisy wegetariańskie, które będą bardzo pomocne w realizacji w/w zaleceń. W artykule pt. SPOSOBY NA CHOROBY, znajdują się właściwie wszystkie podstawowe przepisy.

W przypadku osób, które już mają niebezpiecznie wysoki poziom cholesterolu, oprócz zmiany sposobu żywienia warto stosować kilka naturalnych środków, które jeszcze bardziej przyspieszą
proces leczenia. Jedna z takich skutecznych metod polega na tym, że należy zmieszać w równych ilościach nasiona dyni, lnu, wiesiołka i babki płesznik (najważniejszy jest wiesiołek i dynia i przynajmniej te dwa składniki muszą wchodzić w skład tej mieszanki). Zmielić wszystko w ręcznym (najlepiej) lub elektrycznym młynku (używając wolniejszych obrotów) i przechowywać w lodówce lub suchym chłodnym miejscu w nieprzepuszczającym światła zakręcanym szklanym słoiczku. Jeden raz dziennie spożyć 2 duże łyżki tej mieszanki lub 2 razy dziennie po 1 dużej łyżce z posiłkiem. Zapewni to odpowiednią ilość niezbędnych kwasów tłuszczowych Omega 3 i Omega 6, które świetnie usuwają z organizmu nadmiar złych tłuszczów i zwiększają ilość prostaglandyn, które regulują poziom cholesterolu we krwi.

Ponieważ oprócz właściwej diety także ruch pozwala zbić zbyt wysoki poziom trójglicerydów i cholesterolu należy starać się wychodzić na spacery lub ćwiczyć fizycznie, ale początkowo bardzo
ostrożnie, kontrolując organizm, a stopniowo każdego dnia można zwiększać tempo i wydłużać
dystans spacerów.
Ruch jest niezwykle ważny, bo nie tylko doskonale poprawia krążenie, ale powoduje, że organizm sam wytwarza coraz więcej dobrego cholesterolu (HDL), który usuwa nadmiar złego cholesterolu
(LDL).

Dodatkowo można zażywać następujące preparaty:

Cynarex (suchy wyciąg z karczochów w tabletkach): 3 razy dziennie po 2 tabletki po jedzeniu.

Tabletki czosnkowe Alliofil lub z firmy Labofarm: 3 razy dziennie 2 tabl. po jedzeniu.

Lecytyna (1200 mg.): 2 razy dziennie po 1 kaps. po posiłkach.

Boracelle (olej z ogórecznika lekarskiego): 3 razy dziennie po 1 kaps po posiłkach. Zamiast Boracelle może być Naudicelle (olej z wiesiołka) 3 razy dziennie po 2 kaps.

Magnez (najlepiej Laktomag B6): 3 razy dziennie 1-2 po jedzeniu.

"FENOMEN NATURY" (specjalny miód z mleczkiem , pyłkiem i kitem pszczelim): 3 razy dziennie po 1 małej łyżeczce na początku posiłków zjeść.

Witamina E: 3 razy dziennie 1 po jedzeniu.

Witamina B3 (Niacyna, kwas nikotynowy) daje wprawdzie obok otrąb z owsa najlepsze wyniki w zwalczaniu nadmiernych ilości cholesterolu, ale trzeba ją stosować w dużych dawkach (ok. 1-3 gr. dziennie, stopniowo zwiększając dawkę). Przeciwwskazania do jej stosowania to: marskość wątroby, cukrzyca, wrzody trawienne, niewydolność nerek.

Venoforton (jedna z najlepszych nalewek ziołowych
usprawniających krążenie krwi, dotleniających mózg i
uelastyczniających ściany naczyń
krwionośnych) 3 razy dziennie po 1 małej łyżeczce z 1
szklanką wody lub
herbatki  Sklerosan czy Sklerovit (fix) ok. 30 minut przed jedzeniem.

Inne bardzo dobre ziołowe preparaty przeciwmiażdżycowe to Koenzym Q10, Pau' dArco i Padma 28.

Warto też dostarczyć organizmowi odpowiednich ilości związków krzemu, który ma znaczące właściwości przeciwmiażdżycowe. Najlepszym zaś źródłem krzemu jest glinka lecznicza "Huma" oraz odwary ze skrzypu polnego z dodatkiem soku z cytryny.

W przypadku wysokiego ciśnienia warto stosować Cravisol lub wyciąg z jemioły razem z tabletkami czosnkowymi.

Oczywiście nie jest konieczne stosowanie wszystkich w/w środków jednocześnie. Najlepiej wybrać kilka z nich i co pewien czas zmieniać na inne.


UWAGA!
Autor niniejszego opracowania, wszystkie zainteresowane kontaktem z nim osoby, zaprasza na stronę internetową nadzieja.pl, gdzie w dziale zielarz on-line, udziela informacji w zakresie ziołolecznictwa.  Na tej samej stronie istnieją również inne działy, np. lekarz on-line, rodzina on-line, uzależnienia on-line  itp., gdzie można uzyskać profesjonalną i bezpłatną poradę na temat zdrowia, uzależnień, problemów małżeńskich, wychowawczych itp.
KORESPONDENCYJNA  SZKOŁA  „KSB”
poleca bezpłatnY kurs „ZDROWIE i RODZINA”
Bezpłatne lekcje KSB otrzymasz pisząc pod adresem:
Korespondencyjna Szkoła KSB, skrytka pocztowa 283, 43-300 Bielsko-Biała.

www.newstart.pl - Program Rewitalizacji i Edukacji Zdrowotnej NEWSTART Polska


KONTAKT Z AUTOREM: SŁAWOMIR GROMADZKI,  zielarz@nadzieja.pl

 


 
 
 

  Powrót do strony głównej